Okazywanie złości jest w porządku

Wg. Badaczy Ekmana i Matsumoto ( 2004 ) istnieje siedem podstawowych emocji, które odczuwają ludzie na całej Ziemi.

 

Strach, smutek, złość, radość, zaskoczenie, wstręt i pogarda.

 

Złość oznacza: „to, co robisz nie jest dla mnie OK”.

Okazywanie złości jest wyrazem przejawiania czemuś Twojej niezgody i energii do zmiany, ale też dużej troski oraz uwagi. Odpowiednio wyrażona może prowadzić do lepszych relacji z ludźmi a nie ich pogorszenia.

Choć jest tak ważną emocją to wyrażanie jej możesz traktować jako coś złego, niegrzecznego, niestosownego. Uważasz, że „dobrze wychowany człowiek nie powinien wyrażać złości: Powinien stłumić ją w sobie. Czyżby?

Jesteś być może tak wychowywana/y, uczona/y, że przeżywanie złości i jej wyrażanie jest czymś nieodpowiednim, potępianym.

Obawiasz się, że inni przestaną o Tobie dobrze myśleć i lubić. A już krzyk w trakcie wyrażania tej emocji to w ogóle coś niestosownego. To od razu akt agresji, czynu zabronionego i potępianego.

Być może od dziecka wpajano Ci lub okazywano: „grzeczne dzieci nie powinny okazywać złości”. Mogłeś też obserwować niekontrolowane wybuchy złości przechodzącej w agresję u dorosłych – to rodziło Twoje przerażenie i przekonanie, że złość jest zła.

Tymczasem to tłumienie złości nie jest OK. Jest ona przecież napięciem emocjonalnym, którego nie wyrażasz i chowasz w sobie. Możesz odczuwać bóle głowy, nadciśnienie,  alergie, problemy skórne, choroby przewodu pokarmowego, czy przykre napięcie mięśni, karku, ramion, pleców itd.

Skrywając złość czujesz się rozgoryczony, odsuwasz się od ludzi, możesz odczuwać wrogość a nawet doprowadzić się do depresji. Skumulowana złość może powodować wybuchy agresji i to stąd brały się niekiedy zachowania kogoś, kogo pamiętasz negatywnie.

Chcę Ci przekazać, że Twoja złość jest systemem alarmowym Twojego ciała. To, dobrze, że ją odczuwasz. Nie wstydź się jej i nie udawaj, że jej nie ma. Masz prawo i nawet powinnaś czy powinieneś ją czasami odczuwać. Nie masz wpływu na to, że odczuwasz taką emocję

Masz za to wpływ, co z nią zrobisz i jak ją okazujesz innym. Jeśli czujesz, że nie potrafisz tego robić w odpowiedni sposób, naucz się tego albo zgłoś się po pomoc do psychologa lub terapeuty.