Zdecyduj się żyć szczęśliwie

Istnieją takie 4 rzeczy, których ludzie chcą mieć więcej:

  1. Szczęścia
  2. Zdrowia – jednak nie cenią go, kiedy je posiadają
  3. Pieniędzy
  4. Miłości i bliskości z innymi ludźmi

Jednym z najważniejszych jest szczęście. Każdy ma swoją jego definicję. Jednak pomimo starań wciąż go nie znajduje.

Będąc zdrowym, mając więcej, zarabiając więcej, przynależąc do grup, posiadając rodzinę, przyjaciół człowiek często nie czuje się szczęśliwy. Zamiast odczuwać radość, niestety smuci się, narzeka i cierpi.

Zastanów się naprawdę szczerze przed sobą, czy nie spotyka to również Ciebie? Skąd bierze się Twoje cierpienie? Dlaczego odczuwasz nieprzyjemne emocje, choć chcesz żyć spokojnie i szczęśliwie?

Myślisz, że tak dzieje się tylko w Twoim życiu?

Twoje problemy wiążą się z tym, że zazwyczaj niepotrzebnie ufasz swoim myślom i sądom. Twoje myśli nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie są obiektywne. Za każdym nieprzyjemnym uczuciem kryje się jakaś myśl, która zazwyczaj nie jest prawdziwa. Niemal zawsze problemem jest właśnie ona, a nie samo wydarzenie oraz sposób w jaki coś spostrzegasz.

Możesz coś zmienić i być szczęśliwym, albo możesz mieć rację. 

Tak skonstruowany jest bowiem nasz mózg. Mamy dwie różniące się od siebie półkule mózgowe: lewą i prawą. Lewa jest logiczna, prawa natomiast intuicyjna i emocjonalna.  Lewa zajmuje się analizą informacji, szczegółami i dostrzega wycinek rzeczywistości. Prawa natomiast syntezą, scala różne informacje, pozwala nam dostrzec dane zagadnienie w całości i w powiązaniu z kontekstem. 

Za podejmowanie decyzji odpowiada prawa, mniej logiczna część mózgu, ale część logiczna te decyzje racjonalnie komentuje. Tworzy narrację, którą sobie uświadamiamy. Pokazuje czym dane wydarzenie jest dla nas i co powinniśmy o nim sądzić? 

Narracja ta jednak nie jest w pełni prawdziwa i ukazuje to co się nam przytrafia mało obiektywnie. Jest bowiem tworzona przez tę część mózgu, która nie dostrzega wydarzeń i rzeczy w szerokim kontekście oraz nie zajmuje się emocjami. Prawie zawsze więc pokazuje nam świat w pewien tendencyjny sposób.

Tak naprawdę nic w życiu nie jest dobre, ani złe. Wszystko jest jednocześnie dobre i złe. Możesz dostrzec dobre strony przykrego wydarzenia i złe strony czegoś radosnego.

Nie musisz pozwalać więc na to, aby myśli, jakie powstają w Twoim umyśle kazały ci patrzeć na rzeczywistość w nieobiektywny i niekorzystny sposób. Twoja wolna wola polega na tym, że sam możesz zdecydować, jak chcesz postrzegać siebie, innych, świat i to co się wokół Ciebie dzieje.

Możesz czuć się kowalem swojego losu, albo ofiarą. Możesz wierzyć w swoje możliwości, albo czekać na szczęśliwe zbiegi okoliczności. Możesz codziennie szukać rzeczy dobrych, dostrzegać w innych zalety i cieszyć się radosnymi chwilami. Możesz też patrzeć na innych przez pryzmat ich wad oraz zauważać tylko przykre wydarzenia i problemy.

Jednym słowem szklanka może być dla Ciebie do połowy pusta, albo do połowy pełna.

To brzmi logicznie i pewnie już gdzieś to czytaliście. Jednak gdyby to było takie proste, to dawno byś to zrobił!

Żyjąc już pewien czas na świecie, zdobyłeś jednak pewien bagaż doświadczeń. Sporo dotąd przeżyłeś. Miałeś chwile radości i smutku. Coś Ci się przytrafiało, zmagałeś się z problemami, traciłeś bliskich ci ludzi. Były chwile szczęścia i spełnienia, ale były też wydarzenia, z którymi nie możesz poradzić sobie do dziś.

Możesz więc zdecydować się być szczęśliwym i odczuwać na co dzień radość. Jednak potrzebne są do tego pewne metody i techniki, dzięki którym uporasz się z tym, co ci tę radość zabierało.

Organizujemy warsztaty, które z pewnością Ci w tym pomogą.

Szkolenia otwarte